10 poradników dla drużynowych (CBP)

Centralny Bank Pomysłów powstał z myślą o harcerzach i instruktorach, którzy stale chcą zwiększać swoje kompetencje oraz wiedzę. Zagłębiłem się więc w odmęty CBP i wybrałem 11 poradników, które mogę być przydatne w pracy drużynowych.

Każdy tytuł można kliknąć i od razu przekierowuje on do pliku pdf, który można wydrukować bądź zapisać na dysku. Koniecznie przejrzyj stronę CBP.zhp.pl, aby znaleźć więcej ciekawych poradników, niezbędnych w pracy drużynowego.

Dodatkowo, ciekawe materiały które również mogą się przydać drużynowym, zawarłem we wpisie 10 poradników przydatnych w pracy zastępowego (CBP)

  • Sytuacje intymne w pracy wychowawczej porusza bardzo trudny temat kontaktów między instruktorem i harcerzami. Wyczerpująco udziela odpowiedzi na pytania, przekazując aspekty prawne i wyznaczając (przypominając?) granice dobrego smaku.
  • System małych grup. Dla każdego zgodnie z prawem to zbiór 12 grafik objaśniających jak pracować z systemem zastępowym.
  • Poradnik o planowaniu działania wychowawczego pozwala na spojrzenie na plan pracy z trochę innej strony (tej właściwej, tak naprawdę). Daje narzędzia i umiejętności niezbędne w pracy wychowawczej instruktora harcerskiego.
  • Poradnik obozowy Jakuba Wolskiego to zwięzłe przedstawienie wszystkich etapów w planowaniu obozu. Znajdziesz tam wszystko to, o co musisz zadbać, zaczynając od planowania, po zakres dokumentów i realizację programu.
  • Planowanie pracy drużyny jest kolejnym spojrzeniem na naszą działalność. Bardzo szczegółowo opisuje wszystkie czynniki jakie należy brać pod uwagę planując harmonogram i działania naszej jednostki.
  • Obrzędowość w drużynie- inspiracja dla funkcyjnych. Cytat powie wszystko:(…) należy zauważyć jak wielka jest wychowawcza rola obrzędowości. Pomaga ona w prowadzeniu drużyny drużynowemu. Łączy różne osoby w różnym wieku w jedność, spaja i utożsamia z konkretną jednostką. Nie należy bać się obrzędowości, ale trzeba również pamiętać, aby nie przesadzić. Obrzędowością można się bawić, a nawet szaleć, można doprowadzić do tego, że członkowie drużyny wręcz pokochają swoją drużynę za jej indywidualność i to, że jest „taka super”, niepowtarzalna – po prostu jedyna w swoim rodzaju i drugiej takiej samej nie znajdziecie.”
  • Poradnik organizatora biwaku. Było już o planowaniu obozu i drużyny. Teraz czas na biwak.
  • Nic nie zastąpi zastępów to chyba pierwszy współczesny poradnik o zastępach. Niezbędny wręcz wiedząc o tym, że system zastępowy jest jedynym właściwym sposobem prowadzenia drużyny.
  • Wrześniowe poruszenie pozwala na dopracowanie lub po prostu wymyślenie naboru do jednostki, biorąc pod uwagę różne formy i sposoby akcji naborowych.
  • Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie pomoże drużynowym na takie dostosowanie pracy drużyny, aby z sukcesem wprowadzić w niej system małych grup.

I to już wszystko na dziś! Jeśli znasz jakiś ciekawy poradnik który powinien się tu znaleźć, koniecznie napisz go w komentarzu!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *