11 rad by być lepszym zastępowym

Chyba każdy jest podobnego zdania, że bycie odpowiednio pokierowanym zastępowym, to najprzyjemniejsza rzecz na świecie. Wprawdzie w byciu innym funkcyjnym nie ma nic złego, sam uwielbiam być drużynowym, ale prowadzenie małej grupy ma w sobie “to coś”. Nie każdy jednak wie, jak się do zastępu zabrać. Służę więc pomocą.

Rozpoczynamy cykl “Bank wiedzy zastępowego”. Przez najbliższe półtora miesiąca dostaniesz ode mnie kilka artykułów, które pomogą Ci być lepszym zastępowym. 🙂

Poniżej przedstawiam listę 11 rad dla zastępowych. Prawda jest taka, że drużynowi również mogą się do nich zastosować, bo jedni jak i drudzy prowadzą przecież grupę ludzi. Pozwólcie, że będę się zwracał jak do chłopaka, bo sam nim jestem, więc jakoś tak mi łatwiej. Zacznijmy więc!

 1. Nie rozkazuj. Jeśli jesteś liderem, to nie musisz tego robić. Jeśli nie jesteś liderem, rozkazywanie będzie traktowane przez harcerzy jako obnoszenie się swoją funkcją. Zastanów się w jaki sposób można dotrzeć do harcerzy innymi metodami.
 2. Rozmawiaj. Tak po prostu. O pasjach, o minionym dniu, o szkole, o problemach. O wszystkim. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo niektórzy tego potrzebują.
 3. Bądź punktualny. Nie wypracujecie z zastępem punktualności, jeśli ty sam nie będziesz przychodzić na czas. Ogromnym wstydem jest, jeśli zastęp spóźnia się na zbiórkę np. drużyny.
 4. Sprawdzaj umundurowanie, zarówno przed zbiórką zastępu jak i drużyny. Nie chodzi tu jednak o karanie za błąd. Popraw w razie potrzeby, pochwal za dobre umundurowanie. Tylko tyle trzeba.
 5. Zapamiętaj wszystkich imiona. Nie ma chyba większego wstydu jak nieznajomość imion lub ksywek Twoich harcerzy. Już na pierwszej zbiórce powinieneś je pamiętać. Taka praca 😉
 6. Dowiedz się jakie mają zainteresowania Twoi harcerze. Dzięki temu znajdziecie wspólny język, jak również będziesz miał nowe możliwości w pracy zastępu. Może ktoś będzie chciał podzielić się swoją pasją i poprowadzić zbiórkę?
 7. Radź się drużynowego/przybocznego. Masz prawo czegoś nie wiedzieć. Drużynowi to stworzenia które czasem zakładają, że skoro nie pytasz to wiesz. Pytaj, dowiaduj się, szukaj odpowiedzi u bardziej doświadczonych. Czasem nie ma potrzeby wynajdować koła od nowa, czyli wymyślać rzeczy które są już wymyślone.
 8. Kształć się. Zdobywaj stopnie i sprawności, chodź na kursy, warsztaty. Dobra zasada: zastępowy jest zawsze krok przed swoim zastępem. Nie chodzi tu jednak o fizyczny krok do przodu, a raczej o posiadanie trochę większych umiejętności.
 9. Dawaj dobry przykład. Poniekąd jest to powiązane z punktem poprzednim. Jeśli będziesz się kształcił, inni będą chcieli Ci dorównać. Dalej: jeśli będziesz się spóźniać, inni też będą. Pilnuj swojego zachowania i pomyśl, czy zawsze warto coś zrobić lub czegoś nie zrobić.
 10. Nie banalizuj problemów harcerzy. To znaczy- jeśli ktoś ma problem, postaraj się go rozwiązać. Czasem będzie łatwo, czasem trudniej, ale wspólne rozwiązanie problemów bardzo łączy. To, że ktoś zwraca się do Ciebie o pomoc oznacza, że darzy Cię zaufaniem. Nie popsuj tego, w razie potrzeby masz swojego drużynowego.
 11. Na wyjazdach staraj się uszczknąć trochę czasu ze swoim zastępem. Na pewno będzie tak, że pojedziecie z drużyną na biwak, obóz. Zastanów się, czy nie byłoby fajnie, jakbyście wspólnie z zastępem mogli choćby godzinkę porobić coś w terenie sami? Zadbaj jednak o to, by nie było to zwykłe bumelanctwo- leniuchowanie. Porozmawiajcie na jakiś konkretny temat, wymieńcie się doświadczeniami.

Oto moja lista rad dla zastępowych. Masz bardzo odpowiedzialną funkcję i szczerze jej gratuluję! Jeśli chcesz coś wiedzieć więcej, masz pytania- pisz, bądź zapytaj swojego drużynowego 🙂

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *