Dobra zbiórka krok po kroku

Zbiórka harcerska to podstawowa forma naszej pracy. To właśnie tu zawiązują się
nowe przyjaźnie, poszerzamy swoją wiedzę, dzielimy się doświadczeniem. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zająć się przygotowaniem zbiórki tak, by wszyscy za każdym razem wyszli z niej zadowoleni z czasu który wspólnie spędzili z kolegami.

Zacznijmy więc planowanie zbiórki!

Krok 1. Zerknij do planu pracy zastępu.

Mam nadzieję, że wiesz, co właściwie masz do zrobienia na zbiórce? Jeśli nie, najpierw powinieneś zająć się zaplanowaniem półrocza, a dopiero potem samą zbiórką.

Krok 2. Określ cel zbiórki

Wiesz już na jaki temat ma być. Warto się zastanowić co chcesz właściwie osiągnąć. Pamiętaj, że celem nie może być tylko dobra zabawa- harcerze mają się dobrze bawić na każdej zbiórce, a przy okazji czegoś się nauczyć. Przykładowe cele:

  • przygotowanie do zdobycia sprawności
  • zrealizowanie punktu na stopień
  • integracja członków zastępu (przy zbiórce z nowymi uczestnikami)
  • nauka harcerskich technik
  • powtórzenie wiadomości z wybranego zakresu

Krok 3. Ustal plan zbiórki

Wiesz już co chcesz osiągnąć, więc teraz przechodzimy do praktyki. Choć daj mi jeszcze chwilę na teorię 😉

Pamiętaj, że jest coś takiego jak “zasady dobrej zbiórki”. Dzięki nim dowiesz się co zrobić, by zbiórka była fajna i odpowiadała większości Twoich harcerzy. Piszę “większości”, bo czasem jest tak, że nie każdemu dogodzisz i musisz mieć tego świadomość. Tak po prostu jest i trzeba do tego przywyknąć i wyciągnąć wnioski 😉

Zasady dobrej zbiórki:

Zbiórka musi być ciekawa

Czyli prościej- musi odpowiadać na zainteresowania uczestników. Niekoniecznie chodzi tu o temat zbiórki. Czasem wystarczy zrobić świetny dobór form i to co do tej pory było strasznie nudne, okaże się być niesamowicie przystępne nawet dla najbardziej wymagających. Przyda Ci się kreatywność!

Zbiórka musi posiadać stałe elementy

Zwykle realizujemy to poprzez obrzędowość. Stałe elementy pomagają poczuć bliskość między harcerzami i wpływają na poczucie odrębności, wspólnoty. Nie możesz tego zaniechać.

Zastępowy też się bawi

Niezwykle ważny punkt. Jako zastępowy, nie jesteś ponad swoimi harcerzami. Jesteś Z NIMI I DLA NICH. Gdy jest zaplanowana jakaś zabawa, weź w niej udział. Jeśli losujecie scenki do odegrania- Ty też możesz to zrobić. Jeśli zlecasz zastępowi zadanie w terenie- też je zrealizuj razem z nimi. Dzięki temu nie będziesz KIMŚ INNYM, a będziesz NASZYM ZASTĘPEM.

Naprzemienność form

Jeśli chodzi o formy pracy, to materiał na osobny artykuł i chyba go w najbliższym czasie napiszę. Tymczasem jednak musisz wiedzieć, że formy dynamiczne i statyczne muszą się przeplatać. Co to znaczy? W skrócie chodzi o to, by nie siedzieć w jednym miejscu cały czas. Jeśli chcesz zrobić zbiórkę o historii ZHP, wybij sobie z głowy wykład. Zróbcie grę terenową z etapami historii harcerstwa, co jakiś czas zagrajcie w ruchową grę, zrób coś, by na Twojej zbiórce nie było leniwie i statycznie (czyli, nazwijmy to: siedząco). Przykładowo:

Najpierw spotykacie się i opowiadasz gawędę (element statyczny). Następnie harcerze poszukują ukrytego gdzieś w harcówce tematu zbiórki (Dobrze, jeśli wcześniej drużynowy gdzieś go schowa, wtedy i Ty będziesz mógł go poszukać. To element dynamiczny). Później następuje dyskusja o tym, co wiemy z zakresu tematu który znaleźliśmy (element statyczny).

I tak dalej. Proste, prawda?

Zasada logicznego ciągu

Czyli jedno wynika z drugiego. Najprościej mówiąc, jeśli robisz zbiórkę o harcerskich ideałach, dobrze jest, żeby zaśpiewać piosenki “Jestem harcerzem” lub “Harcerskie ideały” a niekoniecznie “Rudą Zochę” 😉

Innym przykładem może być otrzymanie przez zastęp listu. Najpierw go odszyfrujecie, po odszyfrowaniu okazuje się, że musicie czegoś poszukać, potem ze znalezionych materiałów coś stworzyć. Jedna forma wynika z drugiej i nie ma tu sztuczności.

Zasada tempa zbiórki

Przede wszystkim chodzi o to, by nie rozciągała się jak guma do żucia. Dynamicznie, cały czas ma się coś dziać, jednak nie przeholuj w drugą stronę- jeśli będziecie wszystko robić na czas, to harcerze się pogubią. Interweniuj gdy ktoś się nudzi, wprowadź fabułę zbiórki, eksperymentuj z formami.

Forma zgoda z treścią

Najprościej mówiąc- nie rób zbiórki o byciu kreatywnym jako pogadanki. Historii można nauczyć się oglądając pomniki upamiętniające pewne wydarzenia, fotografii poprzez wizytę w parku i robienie zdjęć i tak dalej. Kreatywność!

50% nowego

Nie ucz węzłów przez całą zbiórkę. Wykorzystajcie już zdobytą wiedzę do wprowadzenia do nowego tematu. Jeśli twój plan zbiórki ma 6 punktów (nie licząc obrzędowego rozpoczęcia i zakończenia) to tylko 3 lub 2 z nich powinny nawiązywać do czegoś nowego. Więcej i tak harcerze nie zapamiętają.

Krok 4. Wypisz rzeczy potrzebne do przeprowadzenia zbiórki

Musisz wiedzieć co wcześniej przygotować. Napisz więc na kartce wszystkie materiały a następnie zdobądź je jak najszybciej. Zawsze możesz coś zlecić członkom zastępu. Podział obowiązków to bardzo ważna rzecz!

Krok 5. Napisz plan zbiórki.

Jeśli jeszcze tego  nie potrafisz zrobić, poczekaj na mój następny artykuł, lub znajdź w Internecie jakieś przykłady. Dasz sobie radę!

Krok 6. Przeprowadź zbiórkę

A przede wszystkim dobrze się na niej baw.

Krok 7. Podsumuj zbiórkę.

Zapytaj uczestników nad czym powinieneś popracować, a co było super. Wyciągnij wnioski i pracuj nad sobą, by w przyszłości nie popełnić tych samych błędów. Może być tak, że będzie sporo do poprawy. Spokojnie, każdy przez to przechodził (ufff ile ja zaliczyłem kiepskich zbiórek!) ale chodzi o to, by ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

W następny poniedziałek nauczę Cię robić plan zbiórki. Tymczasem powodzenia! 🙂

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *