Drużynowa Komisja Stopni Harcerskich

Każdy członek naszej organizacji realizując swoją ścieżkę rozwoju, powinien zdobywać stopnie harcerskie. Często bywa, że kontrolę nad tym sprawuje lider drużyny, przyboczny lub Rada Drużyny. Warto jednak zastanowić się nad powołaniem osobnej komisji.

Rada jest najważniejsza

Jedną z funkcji Rady Drużyny jest otwieranie i zamykanie prób na stopnie. Propozycja Komisji jest bardziej dla drużyn które takowej Rady nie mają wykształconej (choć i wtedy gdy mają, za zgodą funkcyjnych oczywiście, nie jest złym pomysłem powołanie osobnej grupy). Nie możemy pozwolić by osoby kierujące drużyną poczuły się zagrożone bądź niepotrzebne.

Co nam to daje?

Komisja stopni składać może się z osób które stopnie oczywiście posiadają. Dzięki temu doświadczeniu będą mogły racjonalnie ocenić próby oraz w razie czego pomóc w zmianie poszczególnych punktów. Dodatkowo, osoby które funkcji nie pełnią, znajdą swoje miejsce w grupie i będą mogły nauczyć się czegoś nowego.

Czy można to jakoś oznaczyć na mundurze?

Jako że Drużynowa Komisja Stopni nie jest oficjalnym organem ZHP nie ma ona oznaczenia na mundurze. Regulamin mundurowy mówi jednak, że:


II. Oznaki funkcji
1. Drużyna, gromada:
(…)
3) funkcyjny drużyny — sznur pełnionej funkcji podstawowej z zielonym suwakiem, noszony spod ramienia;
(…)

Źródło: Załącznik do Uchwały Głównej Kwatery ZHP nr 176/2017 z dnia 21 lutego 2017 r. w sprawie Regulaminu mundurowego ZHP

Przy czym sznur pełnionej funkcji podstawowej to po prostu sznur szary, w przypadku gdy osoba jest zwykłym członkiem drużyny.

Powoływać w rozkazie czy nie?

Koniecznie, jeśli będzie to jednostka oficjalna. Nada ona wyższej rangi i bardziej zmotywuje jej członków.

Co powinna mieć Drużynowa Komisja Stopni Harcerskich?

Jeśli tworzymy ją na wzór organów hufcowych, powinna mieć wszystkie szablony dokumentów, wymagania na poszczególne stopnie, prośby o ich otwarcie i przyznanie, kopie kart prób i raporty (sprawozdania) ze spotkań. Warto żeby karty oceniać wizualnie, zwłaszcza w młodszych drużynach. Kto powiedział, że muszą to być wydrukowane na A4 zadania? Puśćcie wodze wyobraźni!

Facebook Comments

7 odpowiedzi do artykułu “Drużynowa Komisja Stopni Harcerskich

 1. Adam

  “Ok, ten wpis jednak tego nie wyklucza ” – a jednak zacząłeś od słowa “powinni” 😉 czyli wskazałeś wariant preferowany. Stąd mój pierwszy komentarz, bo uważam, że nie – powinni też zdobywać, ale zupełnie inaczej niż drużynowi-instruktorskie 🙂

  1. admin Autor

   Ok, czyli faktycznie, może źle zakomunikowałem to co myślę. Zdanie miało przekazać, że harcerze i instruktorzy powinni zdobywać stopnie, jednak nie chodziło o formę ale sam fakt zdobywania 😉

 2. Adam

  “Nasi harcerze powinni zdobywać stopnie harcerskie tak, jak drużynowi- instruktorskie.”

  Czemu tak twierdzisz? Nie widzę uzasadnienia w metodzie harcerskiej, która stawia na naturalność i indywidualność.

  Stopnie instruktorskie mają funkcję certyfikacyjną – potwierdzają, że jesteś gotów do pracy na funkcjach instruktorskich.

  Stopnie harcerskie mają charakter motywujący – zachęcają do rozwoju osobistego i pomagają wytyczyć jego kierunki.

  To co piszesz to krok w kierunku egzaminowania na stopnie. Ma to swoje plusy, ale jest niezgodne z obecnymi wskazaniami metodycznymi.

  1. admin Autor

   Czy w takim razie uważasz, że harcerze nie powinni zdobywać stopni?

   Jest to nasz instrument metodyczny, który każdy drużynowy powinien umiejętnie wykorzystywać w swojej pracy. Pozwala na rozwój i sprawdzenie wiedzy naszych wychowanków.

   Indywidualność i naturalność w żaden sposób nie neguje wykorzystywania stopni w pracy- co więcej- zaleca je podczas realizacji programu drużyn.

   Więc tak. Harcerze powinni zdobywać stopnie.

   “To co piszesz to krok w kierunku egzaminowania na stopnie.”
   Nie. To realizowanie obowiązków Rady Drużyny przez inne osoby które może będą miały na to więcej chęci. Komisja powinna mieć podobne obowiązki w tym zakresie, jakie ma RD.

   “jest niezgodne z obecnymi wskazaniami metodycznymi.”
   Wskazania metodyczne to zdobywanie stopni. Nie ma napisanego w jaki sposób te próby mają być otwarte/zamknięte. Ja proponuję jedną z możliwości. 🙂

   1. Adam

    Dlaczego miałbym proponować, żeby nie zdobywali? Piszę tylko, że nie tak jak stopnie instruktorskie, tylko inaczej.

    Mam główny kłopot z ostatnim akapitem Twojego wpisu – a po co tak to komplikować? Nie lepiej zrobić jakiejś bardziej obrzędowej formy?

    “Jeśli tworzymy ją (komisję – mój przypis) na wzór organów hufcowych…” – nie wiem czemu mielibyśmy to robić 🙂

    1. admin Autor

     “Dlaczego miałbym proponować, żeby nie zdobywali? Piszę tylko, że nie tak jak stopnie instruktorskie, tylko inaczej.”
     Ok, ten wpis jednak tego nie wyklucza 😉

     Słowo klucz to jeśli. Nie ma ogólnych przepisów dotyczących takiego organu- tylko my decydujemy o tym jak ma wyglądać. Kto powiedział, że spotkanie komisji musi być przy stole, przy herbatce, z długopisami i kartkami, jak egzamin? Jeśli o mnie chodzi, to taka komisja może się spotykać w restauracji na Zamku w Będzinie, jeśli spełnia swoje zadanie i drużynowy uważa że jest potrzebna. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *