Harcerskie memy- jestem na “nie”.

Famous-characters-Troll-face-Troll-face-poker-45046Generalnie lubię oglądać tak zwane “memy”. Stale siedzę na Kwejku czy Demotach, więc jestem na bieżąco ze wszystkimi obrazkowymi nowinkami. Ale jedna grupa mnie strasznie wpienia. Harcerska.

Nie mam nic przeciwko tworzeniu przez harcerzy memów o tym jakie harcerstwo jest świetne. Bo przecież jest 😉 Jest jednak również granica, którą te osoby nagminnie przekraczają. Ta cienka linia poprowadzona jest między “dobrym smakiem” a “żenadą”. Mam wrażenie, że pod wpływem zachłyśnięcia się duchem harcerstwa, niektórzy zatracają zdolność myślenia obiektywnego i potem wychodzą memy, przez które mam ochotę schować się pod stół. Przykłady macie podane dookoła, omówię kilka.

1261157086_by_Marionetkaa_600

Jeden ze szczytów żenady jaki udało mi się spotkać. Błagam Was! To, że dla nas jest dumą chodzić w szeregu, nie oznacza, że każdy chce! Gdyby chciał, byłby harcerzem… Mam też bardzo mieszane uczucia co do wyglądu osoby na pierwszym planie, ponieważ niestety, ale dla “cywili” jak zwykliśmy nazywać nie-harcerzy, noszenie krótkich spodenek do munduru  przez dorosłe osoby jest po prostu śmieszne. Mnie osobiście też nie bardzo to przypadło do gustu, dlatego nie noszę. Nie wiem co jeszcze mogę o tym napisać, więc zamilknę.

1271687460_by_NiefortunneZdarzenie_600

Dlatego, że harcerz nie musi pchać się na afisz, żeby pomagać. Bardzo się cieszę, jeśli o zasługach harcerzy mówi się w mediach, ale ubolewanie nad tym, że się nie mówi, jest po prostu nieodpowiednie.

1296668676_by_Zagi_600

Założenie munduru jest aktem odwagi? Nie sądzę. Samo słowo “mundur” się odmienia, proszę wziąć to pod uwagę.

1375891319_szbo7f_600

Pytanie pierwsze do autora mema: Po co? Po kiego grzyba ktoś miałby to budować, nie nocując w lesie?

Pytanie drugie: W jaki sposób zdjęcie przeczy teorii podanej w opisie, że “harcerze to głupie i rozpuszczone dzieciaki”? Gdyby fotka pokazywała harcerza w mundurze odbierającego świadectwo z paskiem, to ok, pokazywałoby że nie wszyscy są głupi. Choć czasem też zdarzało mi się spotkać jakoś niespecjalnie grzeszących inteligencją, więc też teoria padła…

bear grylls

W Anglii. My przecież jesteśmy w Polsce i kierujemy mema do Polaków. Znów przekaz minął się z sensem memów. Cienko…

złe

Nie spotkałem się z twierdzeniem, że harcerstwo to zło. Nigdy. Że jest lewicowe, ciotowate (patrz mem wyżej), niepoważne, dziecinne- owszem. Nie, że złe.

1375890303_cxyekf_600

Pierwsza rzecz- chyba ktoś nie wie do czego używa się tego przyrządu ;)) Końcówka “sam byś pewnie na to nie wpadł” znów pokazuje, że jesteśmy lepsi od innych, co nie jest prawdą.

Nie chcę mówić, że memy harcerskie nie powinny być tworzone. Przeciwnie, róbcie, twórzcie, opisujcie! Ale najpierw pomyślcie jak zostaną odebrane przez ludzi niezrzeszonych.

Żeby nie było, że jestem tylko na “nie”, wrzucam mema który podoba mi się i to bardzo! 🙂

1313528889_by_dzastina97_600

Facebook Comments

19 odpowiedzi do artykułu “Harcerskie memy- jestem na “nie”.

 1. HaeS ;)

  Dobrze piszesz w większości się zgodzę. Według mnie to że jesteśmy harcerkami/harcerzami nie wynosi nas nad innych ludzi. Wszyscy jesteśmy równi. A to że zakładamy mundur to nic takiego, każdy może sobie założyć “od tak” mundur. Ale założyć “zasłużony” mundur to co innego. Zasłużony? Tak zasłużony. Jesteś aktywny, działasz, realizujesz się w ZHP/ZHR. To wszystko świadczy o tym że masz chęć i siłę by działać. Działając zdobywasz kolejne “ordery chwały” Krzyż Harcerski (Który jest bardzo ważny dla każdego harcerza/harcerki), sprawności, plakietki itd itp Mam nadzieję że rozumiecie 🙂

  Odniosę się do zdania:
  “Mam też bardzo mieszane uczucia co do wyglądu osoby na pierwszym planie, ponieważ niestety, ale dla „cywili” jak zwykliśmy nazywać nie-harcerzy, noszenie krótkich spodenek do munduru przez dorosłe osoby jest po prostu śmieszne.” ~~~~~Tu się z tobą zgadzam aczkolwiek nie nazwałbym tego “śmiesznym” a raczej nie wyglądającym za dobrze. Fakt wygląda to śmiesznie, ale tak jak ja to sformułowałem mniej obraża ludzi.

  Pozdrawiam,
  HaeS 😉

 2. Ewa Aleksandra Koronka

  Jeżeli już Druh się czepia do ortografii “Samo słowo „mundur” się odmienia, proszę wziąć to pod uwagę.” to nie mogę się nie przyczepić do komentarza, w którym użył Druh wyrażenia „z kądśtam”. Poprawna pisownia to oczywiście “skądś tam”, proszę wziąć to pod uwagę 🙂

 3. Dawid Marek Zielinski

  Martyna Wojciechowska na pewno młode osoby Podstawówka Gimnazjum znają taką osobę… Według mnie to tak jak by napisać osoba Paweł Nowak…. itd. Bo chyba warto właśnie na młodych stawiać a skoro oni przemawiają do ludzi to dlaczego nie na nich ?

 4. Dawid Marek Zielinski

  No ok ale co do Bearl’a Gryllsa to dlaczego niby nie? Co w tym złego? Przecież jest to Naczelnik Harcerz Scout z Anglii a wszędzie kierujemy sie tymi samymi ideałami a skoro jest on znany i lubiany jak człowiek z Discovery od survivalu to dlaczego nie można o nim napisać jest harcerzem takim jakimi są tysiące harcerzy w Polsce.

  1. skauciak

   Dlatego, że mamy wiele osobistości z Polski do których moglibyśmy nawiązać w memach. Prezydent Komorowski, podróżnicy Wojciechowska, Cejrowski… Gloryfikujemy innych zapominając że mamy świetnych ludzi u nas.

   Druga sprawa jest taka, że to, co robi on w swoich programach, niekoniecznie pokrywa się z tym, co robimy my na zbiórkach, co niejako implikowane jest w tym memie. 🙂

   1. czytelnik

    Przepraszam, ale zdjęcie prezydenta i podpis: “Bronisław Komorowski – Protektor ZHP, Prezydent Polski, dalej myślisz, że harcerstwo jest nudne i ciotowate?” zostałoby chyba odebrane trochę inaczej ;D
    Patrząc druha okiem można byłoby przyczepić się też do ostatniego mema, bo jak to tylko obozy i rajdy są najlepsze? A gdzie, braterstwo, przyjaźń, służba, rozwój samego siebie? Każdy odbiera tego typu memy inaczej, a wiele z nich nie uważam za złe czy niepoprawne. Ale to tylko moje zdanie 🙂

    1. skauciak

     No, szału by nie było 😉 Ale sytuację ratowałaby Martyna Wojciechowska ;D

     Myślę, że Druha przykład podany do ostatniego mema raczej byłby nadinterpretacją 🙂 Nie wybierałem przecież pojedynczych cech memów, tylko oceniłem całokształt i przesłanie (lub jego brak) w podanych obrazkach.

   2. Herbi

    Cejrowski ma bardzo ekstremalne poglądy i zupełnie nie nadaje sie na ambasadora harcerstwa. Mam nadzieje że nigdy nim nie zostanie.

    A co do Bear Grylls to ma on taką bardziej honorową role w Skautingu w Wielkiej Brytanii. Obecnie UK Chief Comissioner jest Tim Kidd. W UK mamy też innych znanych ambasadorów np. kosmonauta Tim Peake, podróżnik Steve Backshall, medalistka olimpijska Helen Glover i jeszcze kilka innych znanych osób. Na pewno w polsce nie brakuje osób które mogłby zostać ambasadorami harcerstwa, ale na miłość boska, tylko nie Cejrowski.

  2. Harcerz423

   Zacznijmy że był on naczelnym SKAUTEM, a nie harcerzem. Scouting i harcerstwo to nie jest to samo.

   1. HaeS ;)

    No akurat różni się. Choćby sposobem umundurowania (mamy bardziej uregulowany regulamin mundurowy). Często skauci (szczególnie z Ameryki) chodzą po prostu z mundurem wywalonym na zewnątrz. Brzydko to wygląda ale skoro nikomu nie chce się uregulować tej kwestii to tak to wygląda. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *