Jak napisać plan zbiórki zastępu?

Obowiązkiem drużynowego jest pisanie konspektów. Zastępowi, z racji swojego wieku, niekoniecznie muszą prowadzić tak rozbudowane dokumenty. Wystarczy, jeśli raz w tygodniu, 7 dni przed zbiórką przedstawią jej plan.

Na plan zbiórki składa się kilka elementów. Na dole artykułu znajduje się szablon w formacie doc.

Temat zbiórki

Temat powinien w jednym zdaniu zawierać to, co będzie się działo na spotkaniu. Jeśli zbiórka jest o węzłach, musi to zostać tu wpisane, jednak niekoniecznie tak po prostu, na sucho “węzły”. Może warto nadać każdej zbiórce charakter, tytułując je bardziej kreatywnie?

Data

Z Planu pracy zastępu wynika kiedy powinna odbyć się zbiórka o konkretnym temacie. Zobacz Plan pracy zastępu w 5 krokach!

Cel

Jako zastępowy musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć poprzez swoją zbiórkę. Dzięki rubryce “Cele”, będziesz mógł się zastanowić jakie cechy i umiejętności będą posiadać jego harcerze gdy owa zbiórka się skończy. Ważne: Nie wpisujmy w cele “Dobra zabawa”. To nie jest konkretny cel, dodatkowo na każdym spotkaniu harcerze mają się dobrze bawić 😉

Czas

Edukowanie naszych harcerzy w kwestii zarządzania czasem powinno być sprawą priorytetową, dlatego zawsze powinien być jasno określony czas zbiórki. Dzięki temu będziesz wiedział ile minut możesz poświęcić na poszczególne punkty planu. Ważne- zbiórka zastępu nie musi (nawet: nie powinna) trwać 2 godzin. 120 minut to bardzo dużo, zwłaszcza na osoby w wieku harcerskim. Jedna, ewentualnie półtorej godziny to bardziej odpowiedni czas zbiórki.

Prowadzący

Prowadzącym nie musi być zastępowy. Może to być inna osoba z zastępu, jednak należy pamiętać o tym żeby zawsze była odpowiedzialna jedna osoba do której zwróci się drużynowy gdy będzie miał uwagi do formy lub treści zbiórki.

Potrzebne materiały

Kartki, kredki, mazaki- z tymi materiałami o wiele łatwiej jest poprowadzić zbiórkę. Zadaniem drużynowego jest zapewnić zastępowi wszystkie potrzebne rzeczy.

Harmonogram zbiórki

Najważniejszą częścią jest harmonogram zbiórki. To tu wypisujesz w punktach co po kolei będzie się działo na spotkaniu.

Harmonogram w formie tabelki lub

L.p.

Co się dzieje?

Odpowiedzialny

Czas trwania

1.

Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki

Zastępowy mł. Oskar K.

5 min

2

Wprowadzenie do gry terenowej, wytłumaczenie zasad, rozdanie kart patrolowych

Dh Damian Z.

10 min

W formie listy

  1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki- mł. Oskar K. (5 min)

  2. Wprowadzenie do gry terenowej, wytłumaczenie zasad, rozdanie kart patrolowych- dh Damian Z. (10 min)

Uwagi

Każda zbiórka musi zostać podsumowana przez prowadzącego. Dzięki temu będzie mógł wyciągnąć wnioski na następne spotkania, zanotować czego nie udało się zrealizować i dostosować kolejne zbiórki do zapisanych uwag. Osobiście gorąco zachęcam zastępowych do jak najbardziej rzetelnego wpisywania swoich spostrzeżeń takich jak- kto najbardziej wykazał się podczas zajęć, czy wszyscy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Dobrze prowadzone uwagi będą doskonałą bazą wiedzy na temat członków zastępu i dodatkowo pod koniec roku harcerskiego łatwiej będzie nagrodzić tych, którzy na to zasługują.

Plan zbiórki zastępu

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *