Jak zorganizować nabór do zastępu?

Nabór do zastępu to wcale nie taka trudna sprawa, jakby mogło się wydawać. Jeśli jako zastępowy masz odpowiednio dopracowany plan pracy, Twój nabór powinien przejść gładko, a na zbiórce pojawi się sporo nowych twarzy!
Przejdźmy do rzeczy. Jak wygląda zorganizowanie naboru?
Zanim zaczniesz myśleć o naborze, zerknij do artykułu Plan pracy zastępu w 5 krokach!

Ustal czas i miejsce.

Kiedy jest najlepszy czas, by wyjść z propozycją uczestnictwa w zbiórkach? Oczywiście, większość instruktorów zgodzi się, że we wrześniu nabory są najowocniejsze, jednak warto czasem poeksperymentować z innymi terminami. Miejsce to również sprawa do przemyślenia. Szkoła w której działasz? Podwórko?

Pomyśl nad formą naboru.

Forma musi być intrygująca i bardzo zachęcająca. Ponadto, powinna odzwierciedlać to, czym zajmuje się zastęp w ciągu roku. Jeśli zastęp chce specjalizować się w survivalu, pierwszej pomocy, wspinaczce, lotnictwie, żeglarstwie- musi to być uwzględnione w formie.
Propozycje form naboru (od najmniej skutecznych do najbardziej)

  • Informacja w gazetce szkolnej lub na stronie internetowej szkoły.
  • Chodzenie po klasach z ulotkami.
  • Listy imienne do osób które chce się zachęcić.
  • Pokaz umiejętności (np. survivalowych, udzielania pierwszej pomocy, rozbijania namiotu).
  • Gra z zagadkami, które uczestnicy mogą rozwiązywać na przerwach.

Spisz wszystko na kartce.

Na przykład rozpoczynając Projekt Starszoharcerski.  Najważniejsze to wypisać termin, godziny, miejsce i opisać dokładnie formę. Nie zapominaj o zaangażowaniu wszystkich obecnych członków zastępu! Dzięki temu, będziesz mógł przejść do kolejnego kroku, czyli

Poproś drużynowego/radę drużyny o zgodę.

Twój drużynowy musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie naboru, oraz dostarczyć pismo z prośbą do dyrekcji szkoły (placówki w której nabór ma się odbyć).

Przeprowadź nabór.

Tutaj, sprawdzone zostaną Twoje umiejętności przywództwa i planowania. Teraz zrealizujesz wszystkie założenia, lub dostosujesz je do zmieniającej się sytuacji, jak np. mieszane zainteresowanie uczniów, hałaśliwa grupa i tak dalej. Najważniejsze to nie tracić głowy!

Zbiórka ponaborowa.

Dopiero teraz dowiesz się na ile skuteczny był Wasz nabór. Niezależnie od tego ile osób przyjdzie, wykonaliście kawał dobrej roboty i powinniście być z siebie dumni! Na zbiórce ponaborowej poznajcie się z nowymi członkami zastępu, pokażcie czym się zajmujecie i od razu przejdźcie do działania! Nikt nie lubi długich wstępów i wykładów. Zabawy, gry, manewry- wykorzystaj wszystko to, co może zachęcić uczniów. Zapoznaj się również z artykułami Jak napisać plan zbiórki zastępu? oraz Dobra zbiórka krok po kroku. 

Kilka punktów podsumowania

  • Postaraj się ograniczyć ilość osób które zapraszasz na zbiórkę. Pamiętaj, że zastęp to około 6 osób, nie ma więc sensu robić naboru w całej szkole.
  • Bądź przygotowany na wszelkie ewentualności. Zawsze miej plan B.
  • Poproś drużynowego by asystował Ci w naborze. Będzie mógł służyć radą i oczywiście przypilnuje by wszystko wyszło jak należy.
  • Nabór powinien być zorganizowany wraz z zastępem. Nie próbuj porywać się sam na tak duży projekt. Zastęp to przede wszystkim praca zespołowa!
 
 

Źródło zdjęcia: J. Chełstowska "Notatnik Iki", Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1987

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *