Poszukaj swojej pasji

Gdy prowadzę spotkania podróżnicze lub zbiórki harcerskie, zadaję dzieciakom jedno pytanie, które dla nich jest prawie nic nie znaczące, a dla mnie ma ogromny wpływ na dalszą pracę z nimi. Pytanie brzmi… Czym się interesujesz?

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym

Stephen King 

Chcesz wiedzieć kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz.

Gombrowicz

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Sherry Argov

Zaskakująca większość pytanych nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć. Gdy zadam je inaczej- “co robisz w wolnym czasie?”, uzyskuję więcej informacji, ale gdy skontruję je “czy to jest to, co chciałbyś robić już zawsze?”, znów są trudności z odpowiedzią.

To całkiem ciekawe, zwłaszcza w kontekście ósmoklasistów, którzy bardzo szybko muszą wybrać swój kierunek rozwoju. Jak wiemy, szkoła nie pomaga w znalezieniu pasji, ale nie od tego ona jest. Szkoła nie ma za zadanie wyręczać jednostek w znajdowaniu odpowiedzi na wszystkie pytania świata. Ma jedynie, poprzez zajęcia, ukierunkować dalszy rozwój. To rodzina, otoczenie i my sami kształtujemy swoje zainteresowania. Ale jak je znaleźć?

Poznawaj różnych ludzi.

Jak poznać osobę z pasją? Zadaj jej pytanie co lubi robić w wolnym czasie, a potem obserwuj. Tak jak człowiek zakochany potrafi godzinami opowiadać o zaletach swojej drugiej połówki, tak osoba z prawdziwą pasją, do utraty tchu i z błyskiem w oku opowie Ci wszystkie tajniki swoich zainteresowań. Skorzystaj z tego. Umówcie się na wspólne spędzanie czasu, niech wprowadzi Cię w swój świat i pokaże czym żyje, oddycha. Nie ma lepszego sposobu na znalezienie mentora.

Próbuj wszystkiego.

Gdy powiedziałem kiedyś pewnej osobie, że w życiu trzeba spróbować wszystkiego, odpowiedziała “zacznij od gówna”. Trochę racji w tym jest 😉 Nie czepiajmy się jednak słówek. Jeśli masz możliwość, wykorzystaj każdą możliwość jaką przyniesie życie. Ktoś z Twoich znajomych tworzy strony internetowe? Niech pokaże Ci z czym to się je. Mama lubi robić na drutach? Spróbuj choć raz jej pomóc. Kolega jeździ na deskorolce? Idźcie razem do skateparku. Jest wiele możliwości, wystarczy tylko mieć oczy otwarte.

Szukaj.

Brzydka pogoda? Nawał pracy? Wszystkie ubrania dopiero się wyprały i nie masz w czym wyjść? Skorzystaj z internetu!

Blogi, vlogi, poradniki to skarb. Właśnie dzięki filmom na Youtube dowiedziałem się czym jest waveboard i nauczyłem się na nim jeździć.

Tak dla wyjaśnienia jest to deskorolka z dwoma kółkami, którą napędzamy balansując niezależnie dwiema stopami, falującym ruchem (stąd nazwa: “wave”-fala “board”-deska).

Z internetowych poradników nauczyłem się grać na pianinie i podszlifowałem grę na gitarze. Chcąc nauczyć się podstaw rysunku po prostu wpisałem w google “how to draw, basics”. I tyle!

Działaj!

Nie wszystko czego będziesz próbował będzie Ci się podobać. Ale zastanów się, co strasznego może się stać jeśli spróbujesz? Najprawdopodobniej… nic! To będzie tylko (aż!) kolejne doświadczenie, które wpiszesz sobie do notatnika jako “zrobione”. Zyskać możesz nowe umiejętności i z pewnością mnóstwo znajomych podzielających Twoją pasję.

W szukaniu zainteresowań ważne jest nie poddawać się lenistwu i zdecydowane poszerzenie horyzontów. Trzymam więc kciuki i życzę samych sukcesów! 😉

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *