Zorganizuj się!

ID-100146550Wszyscy pełnimy jakąś funkcję. Jesteśmy harcerzami, rodzicami, synami, córkami, uczniami, studentami, kolegami. Społeczeństwo wymaga od nas wcielania się w różne role i wywiązywania się jednakowo ze wszystkich obowiązków. Łatwo w tym wszystkim stracić głowę. Jak więc ogarnąć swój czas?

Właściwie pytanie powinienem postawić “Jak ja organizuję swój czas?”. Przecież nie ma jednej metody działającej na wszystkich. Trzeba je dobierać tak, jak my uważamy za słuszne i jak nam jest wygodniej. Dlatego przedstawiam parę moich sposobów na organizację swojego dnia.

Lista- wykreślanka
Tworzę taką listę zawsze wieczorem. Rano dnia następnego dopisuję tylko rzeczy które umknęły mi wczoraj. Chodzi o to, by wypisać na kartce wszystko, co ID-100258870trzeba zrobić danego dnia. Sami musimy wiedzieć, czy jesteśmy to w stanie ogarnąć, bo przecież zakładając sobie, że “będę biegać przez 2 godziny” a zaraz po tym “pójdę na 3 godziny na siłownię” zajedziemy się na śmierć. Zaletą tej metody jest to, że wykreślając rzeczy już zrobione, nawet te najmniejsze, odczuwam taką baaardzo przyjemną satysfakcję, że coś jest już za mną. Przykładowa lista może być taka:

  • podlać rośliny
  • powycierać kurze
  • SZKOŁA
  • zadanie z polskiego
  • ogarnąć konspekt na zbiórkę drużyny
  • kupić prezent dla Ani
  • pościelić łóżko
  • napisać przynajmniej trzy zdania mojej powieści

i tak dalej. Nie chodzi tu o to, by były to rzeczy tylko ważne. Ja często na swojej liście mam “zrobić sobie herbatę z cytryną” czy “15 minut nic nie robienia”. To naprawdę super narzędzie, dzięki któremu choć trochę zorganizujemy się do działania i jeszcze odczujemy satysfakcję 🙂

TID-100149268erminarz
Wiele osób ma problem z codziennym zaglądaniem do terminarza. To normalne jeśli czegoś się nigdy wcześniej nie robiło. Ważne jest, by mieć go zawsze przy sobie i otworzyć go nawet, jeśli nie ma takiej potrzeby. Wyrobimy w sobie nawyk i już zawsze będziemy o nim pamiętać. Dodatkowym atutem jest, jeśli jego okładka w jakiś sposób oddaje nasze zainteresowania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju wyglądów- od zwierząt po samochody.

ID-100100446Notatnik i długopis
Ja się z nimi nie rozstaję. Trzymam je w takiej fajnej kieszonce wewnątrz kurtki. Polecam, Skauciak.

Kalendarze Google
Coś dla bardziej rozwiniętych technologicznie ode mnie. Jeśli mamy smartphone czy tablet, albo często siedzimy przy kompie, kalendarze Google pozwalają nam fajnie ogarnąć swój czas. Wyskakujące przypomnienia, alarmy w telefonie, synchronizacja ze wszystkimi urządzeniami z dostępem do internetu… Super!

Tablica korkowa
Wisi u mnie w pokoju tablica, zaraz przy biurku abym ID-10045348mógł na nią ciągle patrzeć a na niej- szpilkami poprzyczepiane karteczki z napisami “Zbiórka w piątek- PRZYGOTOWAĆ!!!!!” albo “Weź się w końcu naucz niemieckiego!”. Takie tam przypominajki.

Z moich sposobów to tyle. Dzięki nim mogę pogodzić wszystkie swoje obowiązki, do których właściwie doszedł również ten blog 🙂 Życzę owocnego planowania i większej ilości czasu dla siebie!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *